DENEY TASARIMI EĞİTİMİ

Üretim proseslerinde var olan hataların ve verimsizliklerin nedeni, üretim girdi parametrelerindeki değişkenliklerdir. Bu değişkenliklerin proses çıktısına olan etkisinin ortaya konulabilmesi için, bilimsel tekniklerin kullanılması gereklidir.

Geleneksel yöntemlerden farklı Deney Tasarımı uygulamaları ile üretim çıktılarınız ve üretim girdileriniz arasında matematiksel modeller oluşturarak, çıktınızı en iyi duruma getirecek olan girdi seviyelerinizi belirleyebilirsiniz. ‘Deneme yanılma’, ‘Her seferinde bir faktör yaklaşımı’ gibi sıkça yapılan hatalar yerine, bilimsel yaklaşımların uygulandığı Deney Tasarım Tekniği‘ni kullanabilirsiniz.

 

Eğitimin Süresi
5 Gün
Katılımcı Profili
Tasarım Mühendisleri, Kalite Mühendisleri, Araştırma Geliştirme ile Uğraşan Çalışanlar, Orta Düzey Teknik Yöneticiler...
İstatistiksel Analiz Yazılımı
Eğitime katılan kişilere uygulamalarda ihtiyaç duyacakları Temel İstatistik analizlerini ve Deney Tasarımı uygulamalarını yapabilmeleri için 1 ay süre ile ücretsiz yazılım kullanım hakkı verilecektir.
Eğitimin Konusu
Eğitimde, Temel İstatistik, Hata Tahminleri, Hipotez Testleri, ANOVA, Tam Faktöryel, Kesirli Faktöryel Deney Tasarımları, Cevap Yüzeyi gibi konular çalıştaylarla aktarılacaktır. Üretim süreçlerindeki girdi tipleri ve girdi seviyeleri ile, Deney Tasarımı'nın hangi durumlarda uygulanabileceği kapsamlı uygulama örnekleri ile birlikte işlenecektir.
Neden Bu Eğitim?
Deney Tasarımı, herkes tarafından bilinen çok güçlü bir kalite iyileştirme aracı olmasına rağmen, gerçek hayatta uygulanması ile ilgili önemli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Gerek teorik eğitimlerin doğru çalıştaylarla beslenememesi, gerekse literatür düzeyindeki eğitimlerin uygulama tecrübesi az kişi ve kurumlar tarafından veriliyor olması, Deney Tasarımları’nın en önemli zafiyeti olarak göze çarpmaktadır. S.P.A.C. tarafından düzenlen bu eğitim, bir yazılım paketi ile birlikte yürütülecek olup, Altı Sigma konusunda yaklaşık 6 yıl deneyimli güçlü bir mühendis ekibi tarafından oluşturulmuştur. Uygulama ağırlıklı ve aynı zamanda danışmanlık desteği verilen bu eğitim kapsamında, yarışmalar ve Mancınık - Hedef Vurma çalışmaları yapılacaktır. Katılımcıların Deney Tasarımı uygulama başarı sertifikası alabilmesi için, 2,5 ay içinde gerçek bir Deney Tasarımı uygulaması yaparak, konu uzmanı egitmene onaylatması gereklidir.