TRIZ - YARATICI PROBLEM ÇÖZÜMÜ TEORİSİ

Yazar: Genrich Altshuller (Çeviri)

Tüm dünyada ve özellikle Türkiye gibi yaratıcılığı geliştirmek yerine insanları belirli kalıplara uygun olarak yetiştirmeye çalışan ülkelerin eğitim sistemleri sayesinde, yaratıcılık yeteneği gün geçtikçe azalıyor. Yaratıcı fikir geliştirebilmek için aynı zamanda bilgiye de ihtiyaç duyulur. Beyinlerde depoladığımız bilgi seviyesi arttıkça, ne yazık ki, fikirler daha fazla tutsak edilir ve yaratıcılık seviyesi azalmaya başlar. Bu bağlamda insanoğlunun yaratıcılık seviyesi, ilk öğrenimle birlikte hızla gelişirken, ünversite eğitiminin başlamasıyla minimum seviyelere geri dönülür. İşte TRIZ' in ana amacı birtakım teknikleri ve bilgileri kullanarak bu yaratıcılık seviyesini ilerleyen yaşlarda dahi yeniden üst seviyelere doğru taşımaktadır.

"Deneme ve Yanılma" yöntemi artık icat üretmiyor. Bu nedenle bu yöntemi geliştirme çabaları da sonuç getirmiyor.

İcat üretebilmek için farklı bir yöntem gereklidir; teknik sistemlerin evrimleşme kanunlarına dayalı bir yöntem.

Son birkaç yılda, Yaratıcı Problemlerin Çözümü Teorisi (TRIZ) uygulayarak problemleri çözmeye çalışan özel gruplar ortaya çıktı. Yakın zamanda "Bilgisayar Programcılığı" mesleğinde görüldüğü gibi bu gruplar da yaygınlaşacaktır. Muhtemelen TRIZ uzmanlarına Mühendis-Mucit veya Teknik Sistem Geliştirme Mühendisi adı verilecektir.

TRIZ - Yaratıcı Problem Çözümü Teorisi'nin babası olarak bilinen Genrich Altshuller tarafından yazılan ve SPAC tarafından Türkçe'ye çevrilen bu kitap konu hakkındaki tek Türkçe yayındır.

zevkle okuyarak TRIZ tekniğinin temel prensiplerini öğrenebilecekleri önemli bir kaynak.