İngilizce site

Anasayfa

 
 
22 Ekim 2010 / Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi / İSTANBUL
 
Sabancı Center Kongre Merkezi Sabancı Üniv. Gösteri Merkezi Sabancı Üniv. Gösteri Merkezi

 

 

 

Program

 

PROGRAM

ARAMA KONFERANSI (Profesyoneller Çalıştayı) (21 Ekim 2010 - Perşembe)
Moderatör Doç. Dr. Oğuz BABÜROĞLU
Arama Katılımlı Yönetim Danışmanlığı / Kurucu Direktör
Bu çalıştay, Konferans katılımcılarına açık değildir ve sadece Sponsor firmaların katılımcıları ile gerçekleştirilen bir etkinliktir.
   
KONFERANS PROGRAMI (22 Ekim 2010 - Cuma)
09:00-09:30 Kayıt
09:30-09:45 AÇILIŞ KONUŞMASI
Akın POLAT (Genel Müdür / SPAC Danışmanlık)
09:45-11:00 SEMİNER-1

Yönetim süreçlerinin yalın dönüşümü ve Altı Sigma

Konuşmacı: Tom SHUKER (Lean Transformation Group - LTG)

11:00-11:30 Ara
11:30-13:00 YALIN ALTI SİGMA PANELİ - 1
Panelistler:

Agah UĞUR (Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi - CEO / Borusan Holding)

Borusan'ın Yalın Altı Sigma deneyimleri

Ali HÜROĞLU (Tedarik Zinciri Servisleri Direktörü / Coca Cola İçecek)

Coca Cola Operasyonel Mükemmellik Modeli ve Süreç Geliştirme yaklaşımı

Ali SÖZEN (Gıda ve İçecek Grubu Başkanı / Yaşar Holding)

Yalın Altı Sigma ile Değişim

Mustafa YILMAZ (Genel Müdür / AKSA Akrilik)

Uzun dönem stratejik hedefler ve Yalın Altı Sigma ilişkisi

13:00-14:00 Ara (Öğle Yemeği)
14:00-15:15 SEMİNER-2

Müşteri Tedarik Zincirinin Entergre Çalışması Ne Anlama Gelmektedir?

Konuşmacı: Stephan E. WILLIGENS (BrainNet Consulting)
15:15-15:45 Ara
15:45-17:15 YALIN ALTI SİGMA PANELİ - 2
Panelistler:

Ali İŞOĞLU (Business Excellence Manager / Akzo Nobel)

Ürün karmaşıklığının azaltılması

Ahmet ŞATIROĞLU (Genel Müdür Yardımcısı / Ford Otosan)

Ford Sürekli İyileştirme faaliyetleri

Swami SUBRAMANIAN (Group Operational Excellence Dir. / Coca Cola
Eurasia & Africa)

Coca Cola Operasyonek Mükemmellik Modeli Uygulamaları

Tümer ARITÜRK (Kurucu Ortak / SPAC Danışmanlık)

Karmaşıklık ve Tasarım

17:15 Kapanış
     
     

1.Gün

 

ARAMA KONFERANSI

 
Süreç geliştirmenin sürekli hale getirilmesi için ideal yol haritası

Doç. Dr. Oğuz BABÜROĞLU moderatörlüğünde gerçekleştirilecektir.

Konferansın ilk gününde gerçekleştirilecek olan bu etkinliğe, Konferansa Destek Sağlayan (Sponsor) firmaların katılımcıları iştirak edebilecektir.

 

   

Doç. Dr. Oğuz BABÜROĞLU Kimdir?

    Eğitim kariyerinin lise dönemini TED Ankara Koleji, ve İngiltere’de Taunton School’da tamamlayan Babüroğlu, 1977 yılında İngiltere’de Sussex Ünivesitesi’nden Uygulamalı Bilimler ve Yöneylem Araştırması Lisansı tezi ile Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu, 1978 yılında Yine İngiltere’de Lancaster Üniversitesi’nde , Yöneylem Araştırması Yüksek Lisansı’nı tamamladı, 1978 yılında ABD’de Pennsylvania Üniversitesi The Wharton School’da Sosyal Sistem Bilimleri Doktorası’nı aldı.

Öğretim Üyeliği hayatına 1982-1986 yıllarında ABD’de West Chester Üniversitesinde İşletme Politikası ve Stratejisi, Değişim Yönetimi, Organizasyon Tasarımı ve Geliştirmesi derslerini vererek başladı. 1986-1991’de, Clarkson Üniversitesinde , İşletme Politikası ve Stratejisi dersi verdi. 1991 ile 1992 tarihleri arasında ise Fransa’da INSEAD’da Değişim Yönetimi dersi verdi. 1994 – 1998 yıllarında ise Norveç’te Work Research Institute’de Organizasyon Geliştirme Konusunda Senior Research Fellow olarak görev yaptı. 1991 –1998’de Bilkent Üniversites’inde İşletme Politikası ve Stratejisi, Değişim Yönetimi, Organizasyon Tasarımı ve Geliştirmesi, Organizasyon Davranışı ve Teorisi derslerini veren Oğuz Babüroğlu. 2003 – 2006 yılları arasında Norwegian University of Science and Technology EDWOR programında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 1998 yılından beri Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Lisansüstü Ana Fakültesi’nde Yönetimde Eylem Geliştirme, Yönetimde Eylem Paylaşma, Değişim Yöntemleri derslerini vermeyi sürdürmektedir.

Öğretim Üyeliği görevlerini sürdürürken 1995 yılında , Katılımlı yöntemlerin şirketler, holdingler, bölge ve ülke bazında uygulanmasını sağlamak amacıyla Arama Katılımlı Yönetim Danışmanlığı’nı kurmuştur Bu projelerde farklı kapasitelerde rol almıştır. Arama’da bugüne kadar 500’den fazla katılımlı yöntem uygulamasını gerçekleştirmiştir

Seminer-1

 

SEMİNER-1

  Yönetim Süreçlerinin Yalın Dönüşümü ve Altı Sigma

Konuşmacı: Tom SHUKER
(Lean Transformations Group - LTG)
   

Tom SHUKER kimdir?

    General Motor bünyesinde 30 yılı aşkın bir süre boyunca Uzman/Kıdemli mühendis olarak hizmet veren Tom, GM ve Toyota ortaklığı ile kurulan New United Motor Sanayi'nde Toyata Üretim Sistemi konusunda çalışmıştır. Değer Akış Yönetimi ve Yalın Ofis Uygulamaları için Değer Akış Yönetimi adlı 2 adet kitabı Productivity Press tarafından yayınlanmıştır. Tom aynı zamanda Lean Enterprise Institute tarafından yayınlanan Görmeyi Öğrenmek isimli çok bilinen kitabı yayınlayan ekip içinde etkin görev almıştır.

Kendileri Lean Enterprise Institute adına Boston ve Massachusetts'de çok sayıda eğitim ve çalıştay gerçekleştirmiştir.

Tom aynı zamanda küçük üretim şirketlerini satın alarak onları büyüten bir yatırım ortaklığının da bir ortağı olarak görev yapmaktadır. Bu faaliyetleri kapsamında CEO olarak görev yaptığı Wisconsin isimli firmada Yalın Transformasyonu hayata geçirmiş ve çarpıcı iş sonuçlarına ulaşmıştır. Tom halihazırda Lean Tarnsformation Group isimli Yalın Yönetim Danışmanlık firmasının ortaklarından biri olarak görev yapmaktadır. Lean Transformation Group (LTG) firması, YALIN Yönetimin üretim dışı alanlarda uygulanamasında büyük bir başarılar elde etmiş ve marka haline gelmiş, John SHOOK’un da ortak olarak görev aldığı bir danışmanlık firmasıdır.

 

   

Lean Transformation Group hakkında:

  Lean Transformations Group (LTG), 20 yılı aşkın süredir, üretim veya hizmet alanlarında çalışan işçiler gibi davranarak Yalın’ı uyguluyor, üst yönetim gibi hareket ederek şirketlerin Yalın düşünce sistemine geçişini sağlıyor ve olayların içinde birebir kazanılmış tecrübesiyle çok çeşitli kurumlara rehberlik hizmeti veriyor. LTG’nin başkanı, 10 yıldan uzun süre Toyota Motor Company için çalışarak, Toyota Yalın teknolojisi alanında doğrudan deneyim sahibi olmuş ve bu şirkette müdür seviyesine yükselmiş ilk müdür olma ayrıcalığını da kazanmıştır. LTG ortaklarının bir kısmı, Toyota’nın Amerika Birleşik Devletleri operasyonlarında da görev almıştır.

 

 

Seminer-2

 

SEMİNER-2

  Müşteri Tedarik Zincirinin Entergre Çalışması Ne Anlama Gelmektedir?

Konuşmacı: Stephan E. WILLIGENS
(BrainNet)
   
Stephan E. WILLIGENS kimdir?
   
BRAINNET Danışmanlık firmasının Supplier Chain Hizmetlerinin Direktörlüğü görevini yürüten Stephan, yirmibeş yılı aşkın bir süredir bu konuda profosyonel olarak çalışmaktadır. Satış - sipariş planlama, lojistik planlama gibi bir çok projelerde görev yapan Stephan, Müşteri Tedarik Zinciri konusunda baştan sona süreçleri içeren projelerde görev yapmıştır. Bu kapsamda, DIAGEO, LEVIS, NESTLE, SANDOZ, AIRBUS, BRIDGESTONES... gibi firmalar Stephan’nın hizmet ürettiği müşterilerinden bazılarıdır.

Vizyon ve Strateji geliştirme, Yalın Yönetim Uygulamları, Yönetim Kurulu Danışmanlık Hizmeti, Müşteri Tedarik Zincirinin Optimizayonu ve Senkronizasyonu kendisinin uzmanlık alanları arasında yer almaktadır.

Müşteri Tedarik Zinciri Danışmanları arasında, dünyanın en başarılı ilk 3 firmasından biri olarak tanımlandırılan BRAINNET Firmasının, bu süreçlerini yöneten Stpephan, aynı zamanda Türkiye, Orta Doğu ve Arap ülkeleri ve Asya pazarlarında da sorumlu olarak BRAINNET firmasında çalışmakktadır.

 

   
BrainNet hakkında:
 
1995 Yılında Almanya merkezli olarak kurulan BRAINNET, halen 30 Milyon Euro ciroyu aşan bir iş hacmi ve 220’den fazla danışmanı ile Supply Chain Management Danışmanlıkları konusunda dünyanın en önemli markalarından biri konumuna gelmiştir.

2009 Yılında Prof. Dr. Dietmar FINK tarafından yapılan bir araştırmalarda, BRAINNET Firması Satınalma Danışmanlıkları konusunda bir numara, Müşteri Tedarik Zinciri konsunda beş numara ve Lojistik ve Satış sonrası hizmetlerde 3. Sırada yer almıştır.

Hindistan’dan Çin’e, Almanya Bonn’dan Boston’a kadar dünyanın dört bir tarafında yayılmış ofisleri bulunan BRAINNET firması, 2010 yılı itibarı ile İstanbul ofisini açma hazırlıkları sürdürmektedir.

 

Panelistler

 

PANELİSTLER

  (Alfabetik sıralıdır)
  Agah UĞUR
Borusan Holding (Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi - CEO)

1957 yılında İstanbul’da doğdu. İngiliz Erkek Lisesi (High School) ve İngiltere’de Birmingham Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. Uluslararası denetim ve danışmanlık firması Touche Ross’un (şimdiki adıyla DRT) Birmingham, Londra ve Jersey ofislerinde beş yıl çalıştı. İngiltere’de “Institute of Chartered Accountants” sınavlarını geçerek Chartered Accountant unvanını aldı. Daha sonra Türkiye’ye dönerek Arthur Andersen’de iki yıl görev yaptı. 1987-1989 yılları arasında 18 ay Emlak Bankası Mali İşler Grup Müdürü olarak çalıştı. 1989 Mayıs ayından beri Borusan Holding’de görev yapmaktadır. Öncelikle Grup finansmanından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu, daha sonra mali planlama, insan kaynakları ve idari koordinasyon konularından da sorumlu oldu. 1995 yılında Borusan Holding Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. Halen Borusan Grubu’nun CEO’sudur. Evli ve iki kız çocuk babasıdır. Tusiad Sanayi İşleri Çalışma Grubu Başkanı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği (OSGD) Yönetim Kurulu Başkanı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (DHKV) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Üyesi, DEIK Türk Alman İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Harvard University KSG Dekanlık Konseyi ve Bilgi Üniversitesi Danışma Konseyi Üyesi ve Tüsiad-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu İcra Kurulu Üyesidir. TÜSİAD, KalDer, Türkiye Özel Sektör Gönüllüler Derneği, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği ve GYİAD’ın eski yönetim kurulu üyesidir.
   
  Ali HÜROĞLU
Coca-Cola İçecek Tedarik Zinciri Servisleri Direktörü

Ali Hüroğlu, 2001 yılından beri Tedarik Zinciri Servisleri Direktörü olarak şirketimizde çalışmaktadır. Coca-Cola Sisteminde Fabrika Müdürü olarak 1990 yılında Trabzon'da çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Mersin fabrikasının yapımında görev almış ve Güney ve Güneydoğu Bölgesi Satış Merkezi'nin sorumluluğunu üstlenmiştir. 1995 yılında operasyon bölümüne transfer olmuş ve 1996 yılında Mersin fabrika Operasyon Müdürü olarak görevlendirilmiş ve daha sonra Batı Bölgesi Grup Operasyon Müdürlüğüne terfi etmiştir.

Coca-Cola sistemine dahil olmadan önce 1983-1985 yılları arasında HEMA Dişli'de Süreç Mühendisi ve 1985-1986 yılları arasında General Dynamics Forth WorthTexas'da stajyer olarak çalışmıştır. 1986'da Türkiye'ye dönmüş ve Ankara'da Türkiye Havacılık Sanayi'nde F16 tasarım ve üretim projesinde 1990 yılına kadar çalışmıştır. Ali Hüroğlu Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Makine Mühendislik dalında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Evli ve bir kız, bir erkek 2 çocuk babası olan Ali Hüroğlu Meşrubatçılar Derneği (MEDER) Başkanıdır.

   
  Ali İŞOĞLU
Akzo Nobel (Business Excellence Manager)

1972 Ankara doğumludur. Lisansını İTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır.
1996-99 yıllarında Arçelik'te "Takım Mühendisi ve Yatırım Planlama"; 2000-02 yıllarında Marshall firmasında "Süreç İyileştirme Proje Lideri"; 2002-05 yıllarında "Genel Müdür Asistanı-Stratejik Planlama"; 2005-07 arasında Marshall "İş Geliştirme Müdürü" ve 2007-08 yıllarında "İnsan Kaynakları ve Süreç İyileştirme Müdürü" olarak görev yapmıştır. Halen AkzoNobel firmasında Kuzey ve Doğu Avrupa'dan sorumlu "Business Excellence Manager" olarak çalışmaktadır. Sorumluluk kapsamındaki 6 alt bölgede ve bağlı 17 ülkede; "Complexity Reduction Program Yönetimi", "Hedef Kartları Yönetimi" ve "Süreç Yönetimi: Süreç Olgunluk Modeli Uygulaması" süreçlerini yönetmektedir. Evli ve 1 çocuk sahibidir.
   
  Ali SÖZEN
Yaşar Holding (Gıda ve İçecek Grubu Başkanı)

1964 İstanbul doğumlu olan Sayın Ali SÖZEN, İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü’ nden mezun olduktan sonra MBA eğitimini Finans ağırlıklı olarak The University of Toledo, ABD’ de tamamlamıştır.
Çalışma hayatına 1991 yılında Metropolitan Life İnsurance, New York da başlamış, sonrasında Emek Sigorta, Kar Gıda ve Inchcape Retrans şirketlerinde pazarlama ve satış yöneticiliklerinde bulunmuştur.
1995-2002 yılları arasında Coca-Cola Türkiye Şişeleme şirketinde, sırasıyla Marmara Bölgesi Kilit Müşteriler Müdürü, Ulusal Kilit Müşteriler Müdürü ve Coca-Cola Asya Satış Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.
2002- 2007 yılları arasında Yaşar Birleşik Pazarlama’da Başkan Yardımcılığı görevininin ardından 2007-2009 yılları arasında Coca-Cola Hellenic’ de Nijerya Ticaret Direktörü olarak görev almıştır.
Ağustos 2009 tarihinde Yaşar Topluluğu’ na katılan Sn. SÖZEN, Gıda ve İçecek Grubu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
Sn. Sözen evli ve iki çocuk babasıdır.
   
  Mustafa YILMAZ
AKSA Akrilik (Genel Müdür)

1971 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nden Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun olan Mustafa YILMAZ, yüksek lisans eğitimini de yine aynı fakültede tamamlamıştır. Eğitiminin ardından Etibank Ergani Bakır İşletmesinde iş hayatına atılan YILMAZ, 1974 yılında İşletme Mühendisi olarak göreve başladığı AKSA Akrilik Kimya Sanayi A.Ş.’de araştırma, üretim, kalite yönetimi alanlarında çalışarak, 1985 yılında Teknik Genel Müdür Yardımcılığı’na, 01 Ocak 2002 tarihinde Genel Müdürlük görevine atanmıştır. Çeşitli konularda uzmanlık ve yöneticilik eğitimleri alan YILMAZ, 2003 yılında Harvard Business School’da Advanced Management Programı’na katılarak “Üst Düzey Yöneticilik” eğitimini tamamlamıştır. (AMP.165)
1949 Tekirdağ doğumlu olan Mustafa YILMAZ, iki çocuk babasıdır.
   
  Ahmet ŞATIROĞLU
Ford Otosan (Genel Müdür Yardımcısı)

   
  Swami SUBRAMANIAN
Coca Cola Eurasia & Africa (Group Operational Excellence Director)

Swami Subramanian, 8 iş ünitesi, 90 ülke ve 300 üretim alanını kapsayan Avrasya ve Afrika gruplarında Operasyonel Mükemmellik girişimlerini yönetiyor. Bu Grup aynı zamanda Coca-Cola sistemi içindeki en büyük bölge. Tedarik zincirinin her halkasında (tedarikçi, üretim, depolama, dağıtım ve satış sistemleri), operasyonel verimlilik ve çevresel yönetim (ekolojik) hedeflerine doğru ilerlenmesini sağlayarak “Yalın ve Yeşil” tedarik zincirine kavuşma sürecinin gerçekleşmesini hızlandırmaktan sorumlu. Daha önce, kıdemli İş Mükemmelliği savunucusu unvanıyla, küresel boyutlu operasyonel mükemmellik programlarının geliştirilmesi ve uygulanmasından sorumlu merkezi bir ekibin parçası olarak görev alıyordu. Ocak 2006’da Coca-Cola ile çalışmaya başlamadan önce, Detroit Michigan’daki Ford Motor Company’de, otomobil ve kamyonlar için motorların tasarlanması ve geliştirilmesiyle ilgili çeşitli görevlerde 12 yıl boyunca çalıştı. Şirketin 2000 yılında uygulamaya soktuğu Altı Sigma girişimlerinde önemli rol oynadı; kaliteyi, müşteri memnuniyetini artırmak ve maliyetleri azaltmak amacıyla devreye sokulan çok sayıda projeyi yönetti. 900 kişiden oluşan bir ürün geliştirme topluluğunda Altı Sigma sistemlerini hayata geçirmek ve bu projeyi yönetmekten sorumluydu.
Swami’nin Makine Mühendisliği alanında yüksek lisansı var. Aynı zamanda, bir Yalın Altı Sigma uygulayıcısı olarak, lisanslı bir Usta Kara Kuşak.
   
  Tümer ARITÜRK
SPAC Danışmanlık (Kurucu Ortak)

1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Aynı yıl Arçelik A.Ş. Bulaşık Makinesi İşletmesi’nde üretim mühendisi olarak işe başladı. 2000 yılında sırasıyla Altı Sigma Karakuşak ve Uzman Karakuşak sertifikaları aldı. 1999 yılı sonunda başarılı uygulamaları nedeniyle Arçelik A.Ş. 1999 yılı Genel Müdür özel ödülüne layık görüldü. Türkiye’de yetişen ilk Uzman Karakuşaklardandır. 1999-2001 yılları arasında kuruluş içinde Altı Sigma danışmanlığı, eğitmenliği görevleriyle beraber Altı Sigma projelerinde de liderlik yaptı. 2001 yılı sonunda bağımsız danışman olarak S.P.A.C. Danışmanlık bünyesine katıldı. SPAC Danışmanlığa ait üm eğitim notlarının hazırlanmasında birebir görev almıştır. Ayrıca 2001 yılı sonundan bugüne kadar bir çok firmaya Yalın Altı Sigma eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermiş ve bugüne kadar sayısız Karakuşak ve Yeşilkuşak yetiştirmiştir. Yalın Altı Sigma konusunda dünyaca ünlü kuruluşlar olan George Group Consulting, Valeocon Consulting, Infinitas Consulting, Air Academy Association ve Coca Cola Company’nin onaylı danışmanlarındandır. Şu anda ISSSP, ASQ ve Six Sigma Forum gibi uluslararası Altı Sigma Organizasyonları’nın üyesidir.

Yalın Altı Sigma konusunda çeşitli seminerler vermiş olup, çeşitli dergilerde de makaleleri yayınlanmıştır. Son olarak Altı Sigma Nedir? Ve Altı Sigma Vizyonu kitaplarının üç yazarından birisidir. ARITÜRK Coca Cola Kazakistan, Ürdün, Türkiye, AkzoNobel Polanya, Schneider Elektrik, Aksa Akrilik, Hugo BOSS, Orhan Holding... gibi onlarca firmaya Yalın Altı Sigma konusunda yıllarca danışmanlık desteği sağlamış, büyük deneyimlere sahip bir Yalın Altı Sigma Danışmanıdır.

   

 

 

Sponsorlar

 
Konferans Ana Sponsoru:
 

 

 
Konferansa Destek Sağlayan Kurumlar:
 

 

 
2008 Yılı Sponsorları (Yalın Altı Sigma Konferansı-2):
 

 

 
2006 Yılı Sponsorları (Yalın Altı Sigma Konferansı-1):
 

 

Fotoğraflar

 

Konferans fotoğrafları

 
Genel görüntüler:
 
 
Açılış:
 
 
Seminer-1: Tom SHUKER
 
 
Panel-1:
 
 
Seminer-2: Stephan E. WILLIGENS
 
 
Panel-2:
 
 
Workshop - Moderatör: Doç. Dr. Oğuz BABÜROĞLU (21 Ekim 2010):