Konferans Programı

1. Gün (9 Kasım 2012)
10:00-13:30 KAYIT
13:30-13:45

AÇILIŞ KONUŞMASI

Akın POLAT (S.P.A.C. DANIŞMANLIK / Genel Müdür)
13:45-14:45

SEMİNER

Tümer ARITÜRK (S.P.A.C. DANIŞMANLIK / Kurucu Ortak - Uzman Karakuşak)
14:45-15:15 ARA
15:15-17:15

PANEL 1

Panelistler:

Bahadır AKIN (ARÇELİK A.Ş. / Kalite Sistemleri ve Altı Sigma Yöneticisi)
Prof.Dr. Gülser KÖKSAL (ODTÜ ENDÜSTRİ MÜH. BÖLÜMÜ / Öğretim Üyesi)
Ömer Faruk İLTER (ASELSAN A.Ş. / Kalite Yönetim Direktörü)
Bora BÜYÜK (TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SAN. A.Ş. /
Kurumsal Gelişim Müdürü)
17:15-17:30 GÜN ÖZETİ
19:00-20:30 KONFERANS YEMEĞİ

 

2. Gün (10 Kasım 2012)
09:00-09:15 ATATÜRK'Ü ANIYORUZ
09:15-10:45

PANEL 2

Panelistler:

Erdoğan NAS (ERKUNT SANAYİ A.Ş. / Genel Müdür)
Av. Başar AY (TÜRKİYE TEKSTİL SANAYİİ İŞVERENLERİ SENDİKASI /
Genel Sekreter)
Aykut Alp YILMAZ (KORDSA GLOBAL A.Ş. / Sistem Geliştirme Müdürü)
Ertan ERSOY (S.P.A.C. DANIŞMANLIK / Danışman - Uzman Karakuşak)
10:45-11:00 ARA
11:00-12:30

PANEL 3

Panelistler:

Hakan ÜNLÜ (HAYES LEMMERZ İNCİ JANT - ALÜMİNYUM İŞL. / Gn. Müdür)
Ender ÖZELSANCAK (COCA COLA İÇECEK A.Ş. / Operasyonel Mükemmellik Koord.)
Remzi ACAR (BOSCH TERMOTEKNİK SANAYİ VE TİC. A.Ş. / Kalite Müdürü)
Can BAYKUT (SIEMENS / Siemens Sağlık / Kalite ve Teknoloji Müdürü)
12:30-12:45 KAPANIŞ

 

 

Konuşmacılar

Aykut Alp YILMAZ

KORDSA GLOBAL A.Ş.
Sistem Geliştirme Müdürü

 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü’nden ve İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme İktisadı Enstitüsü’nden mezun.

Halen Kordsa Global Sistem Geliştirme & İyileştirme Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

26 yıllık profesyonel iş deneyimi olan Yılmaz, yaklaşık 17 yıldır EFQM Mükemmellik Modeli, Süreç Yönetimi, Stratejik Yönetim, Balanced Scorecard, Altı Sigma, Kurum Kültürü, Bilgi Yönetimi, Çalışan Katılımı konuları üzerinde çalışmaktadır.

1997-2010 yılları arasındaTÜSİAD-KalDer Kalite Ödülü Değerlendiriciliği yapmıştır. 2003 yılından bu yana Altı Sigma’da “Kara Kuşak”tır. 2005 yılından beri Kalder adına “Kurum Kültürü” eğitimleri vermekte ve “İyi Yönetişim” ve “Değişim Yönetimi” çalıştayları düzenlemektedir. 2009-2011 yılları arasında Sabancı Holding, Altın Yaka Ödüllerinin Mükemmellik Kategorisi Proje Liderliğini yapmıştır. "Bilgi Yönetimi ve Uygulamaları" kitabında bölüm yazarı olarak görev almıştır. Konuşmacının, bugüne kadarki çalışmalarından hazırlanmış ve ulusal ve uluslar arası toplantılarda sunulmuş 6 bildirisi bulunmaktadır.

Aykut Alp YILMAZ 2001 yılından bu yana KalDer üyesidir. Halihazırda Ulusal Kalite Ödülü Yürütme Kurulunda (KÖYK) yer almaktadır.

Bahadır AKIN

ARÇELİK A.Ş.
Kalite Sistemleri ve Altı Sigma Yöneticisi

 

Lise öğrenimini Bahçelievler Deneme Lisesi ve AFS öğrencisi olarak gittiği ABD’ de tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ nden 1976’da Lisans ve 1979’ da Yüksek Lisans derecesini aldı. Bu sırada, aynı bölümde öğrenci asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

1983-85 yıllarında ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünde Mühendislik Ekonomisi ve Maliyet Muhasebesi derslerini verdi.

1978 – 1991 yılları arasında PETKİM-Aliağa Kompleksi, TÜBİTAK-Yapı Araştırma Enstitüsü ve Şişe Cam Holding’ te –sırasıyla- Proje Planlama mühendisi, araştırma Uzmanı ve Uzman Sanayi Mühendisi olarak çalıştı.

1984-85 yılında Rotterdam Erasmus Üniversitesi’ nde Hollanda Hükümeti bursu ile konuk araştırmacı olarak bulundu.

1991 ‘de Arçelik’ e Kalite Planlama Şefi olarak girdi. 1993’ te Ankara Bulaşık Makinası Fabrikasının kuruluş aşamasında buraya Kalite Güvence Yöneticisi olarak atandı. 1997’ de İstanbul’ a tekrar geri gelerek 2000 yılına kadar Çamaşır Makinası Fabrikası’ nda Kalite Güvence Yöneticisi olarak çalıştı. 2000 yılından itibaren Arçelik Grubu Kalite Sistemleri ve Altı Sigma Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Kuruluşundan itibaren Türkiye Kalite Derneği (KalDer)’ de gönüllü olarak çalıştı. Derneğin Ankara Şubesi’nin kuruluşuna öncülük yaptı ve ilk seçilmiş Başkanı oldu. Bunun yanısıra merkez KalDer‘ de çeşitli dönemlerde “İcra Kurulu Üyesi” ve “Yönetim Kurulu Üyesi” olarak görev yaptı.

2007 Eylül ayından bu yana BSI (İngiltere) “Certification Body Impartiality” Komitesi üyesidir. Aynı komitenin Türkiye' de başkanlığını yapmaktadır.

EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı)’ nın her yıl verdiği Avrupa Kalite Ödülünde değerlendirici ve baş değerlendirici olarak görev almaktadır.

REC Türkiye' nin Sürdürülebilirlik için İnovasyon - Avrupa Birliği Çevre Ödülleri' nde jüri üyesi olarak görev yapmaktadır

 

BAŞAR AY (Avukat)

TÜRKİYE TEKSTİL SANAYİİ İŞVERENLERİ SENDİKASI
Genel Sekreter

 

1965 yılılnda Amasya’da doğdu. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra avukatlık stajı yaparak İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat olarak çalışma hayatına atıldı. 1991 yılında Hukuk Müşaviri olarak Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nda göreve başlayan Sayın Ay, aynı kuruluşta 2005 yılında Genel Sekreter Yardımcılığı’na, 2007 yılında ise Genel Sekreter’liğe atandı. Halen Sendika’nın Genel Sekreterlik görevini yürütmektedir.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) bünyesinde bulunan Asgari Ücret Komisyonu üyeliği, Sendikalar Kanunu, İş Kanunu ve Grev Lokavt konularında çalışmalar yapan Mevzuat Komisyonu üyeliği, Milli Prodüktivite Merkezi İşveren delege ve temsilciliği görevlerini ifa eden Sayın Ay, Tekstil sanayinin gelişmesi için ‘Üniversite – Sanayi İşbirliği’ çerçevesinde kurulan Türk Tekstil Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği, iş kazalarının azaltılması ve tedavisi amacıyla kurulan TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Denetleme Kurulu üyeliği, Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu (ITMF), Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) Türk İşveren Delegasyonu’nda müşahit üyelik görevlerini de yürütmektedir.

Gerhard Schröder, Dr. Fareed Zakaria gibi ana konuşmacıların katıldığı ulusal ve uluslararası birçok seminer ve konferansların düzenlemesine ön ayak olan, yine aynı şekilde sendika bünyesinde Türkiye’de Milli Gelir Hesaplaması, Gümrük Birliği’nin Türk Tekstil Sanayiine Etkileri gibi birçok araştırmaya katılan Sayın Ay, 10.000’e yakın baskı yapan ve 25 yıldır sektörel yayın hayatında faaliyette bulunan “Tekstil İşveren Dergisi”nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü de yürütmektedir.

Av. Başar Ay evli ve bir çocuk babasıdır.

Bora BÜYÜK

TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ A.Ş.
Kurumsal Gelişim Müdürü

 

1975 yılında Ankara’da doğan Bora Büyük, ortaokul ve lise öğrenimini Özel İzmir Amerikan Koleji’nde tamamlamıştır. 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş, aynı yıl TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’de İş Gücü Planlama bölümünde çalışma hayatına başlamıştır. 2004 yılına kadar TUSAŞ’ta İş Gücü ve Kapasite Planlama Mühendisi olarak görevine devam etmiştir. 2005 yılında Hugo Boss Tekstil San. Ltd. Şti’nde Proje Lideri olarak Yalın Üretim uygulamalarına liderlik etmiştir. 2006 yılında PMS Polietilen Mamulleri Sanayi A.Ş.’de Fabrika Müdürü olarak görev almıştır. 2008 yılında TUSAŞ’taki görevine geri dönerek sırasıyla Kıdemli İşgücü ve Kapasite Planlama Uzmanı, Yöntem Analizi ve İyileştirme Şefi, Kurumsal Risk ve Süreç Yönetimi Şefi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Yalın Üretim, Toplam Üretken Bakım ve 6 Sigma teknikleri konularında çok sayıda eğitim ve uygulama gerçekleştirmiştir. Görevine 01 Aralık 2011 tarihinden itibaren Kurumsal Gelişim Müdürü olarak devam etmekte olup, kurumsal performans yönetimi, risk yönetimi, süreç yönetimi ve sürekli iyileştirme faaliyetlerini yönetmektedir.

Can BAYKUT

SIEMENS A.Ş. / SIEMENS SAĞLIK
Kalite ve Teknoloji Müdürü (Türkiye, İsrail, Romanya ve Bulgaristan)

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunu olan Can Baykut’un , endüstrideki ana uzmanlık konuları Mükemmellik ve Kalite Yönetim Sistemleridir.

Stratejik Planlama, Süreç Yönetimi, Özdeğerlendirme, Bilgi Yönetimi, Entellektüel Mülkiyet, Öneri Sistemi ve Kıyaslamalar, Ekip Çalışmaları Yönetimi, Yönetim Sistemleri Standartları, Kurumsal ve Bireysel Performans Değerlendirme, Müşteri ve Çalışan Memnuniyeti Algılama Ölçümleri ve İyileştirmeleri, 6 Sigma

Çalıştığı firmalar:

  • Kalebodur Seramik San. ve Tic A.Ş
  • Marshall Boya San. ve Tic A.Ş
  • Kordsa Global A.Ş
  • Kordsa Global A.Ş Ortak Hizmetler ( Brisa , Temsa , Toyotasa , Beksa, Enerjisa )
  • Siemens Sağlık Sektörü (Türkiye,İsrail,Romanya ve Bulgaristan)

Kalder’e bağlı olarak Mükemmellik Modeli değerlendiricisi olarak görev yapan Can Baykut gönüllü olarak STK’lara da danışmanlık desteği vermektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Ender ÖZELSANCAK

COCA COLA İÇECEK A.Ş.
Operasyonel Mükemmellik Koordinatörü

 

1998 yılında Şirketin en yeni ve modern üretim tesisi olan Çorlu Fabrikasında Kalite Güvence Vardiya Mühendisi olarak göreve başladı ve 2010 yılı sonuna kadar Kalite Güvence bünyesinde farklı pozisyonlarda çalışmaya devam etti. Bu süre boyunca yeni üretim hatlarının kurulumundan , SAP QM entegrasyonuna, çevre ve kalite güvence sistemlerinin yönetilmesinden çeşitli verimlilik projelerine kadar pek çok başarılı proje içerisinde yer aldı. 2007 yılında CCI tedarik zinciri fabrikalarında başlayan Yalın Altı Sigma çalışmalarında görev alarak şirketin ilk yeşil kuşaklarından biri oldu. 2009 yılında Kara Kuşak oldu. CCI ın 2020 vizyonunda operasyonel mükemmelliğin 5 temel unsurdan biri olarak tanımlanmasının ardından iyileştirme çalışmalarının operasyonel mükemmellik yapısı kapsamında yürütülmesi kararı ile oluşturulan organizasyonda 2011 yılı başından itibaren Operasyonel Mükemmellik Koordinatörü görevine getirildi.

Bu görev çerçevesinde halen iş süreçlerini daha yalın ve hızlı hale getirmek, bürokrasiyi minimize ederek verimliliği artırmak, hata oranlarını düşürerek müşteri ve çalışan memnuniyetinin artırılmasına katkıda bulunmak hedefleri doğrultusunda OE eğitim ve yaygınlaştırma faaliyetleri dahil olmak üzere, tüm dalgalar ve bunlarda yer alan projeler ve ekiplerle ilgili planlama, koordinasyon, değerlendirme ve raporlama yapmak, OE standardizasyonunu sağlamak, OE uygulamalarının Şirket genelinde geliştirilmesi için gerekli planların yürütülmesi, fonksiyonlar arası koordinasyonun sağlanması, Şirket bazında göstergelerin takibi ve The Coca-Cola Company OE direktörlüğü ile koordinasyonu sağlamak görevlerini yürütmektedir.

Erdoğan NAS

ERKUNT SANAYİ A.Ş.
Genel Müdür

 

İTÜ Metalurji ve Malzeme Fakültesinden 1978 yılında Mühendis olarak mezun olduktan sonra MKE, Döktas ve Erkunt San A.Ş de çeşitli kademelerde görev yaptı. 1995 yılından beri çalıştığı Erkunt San A.Ş. Genel Müdür olarak görevini yürütmektedir. Ülkemizin kalkınmasında Sanayileşmenin yanında Verimliliğin kilit rol oynayacağını düşünen Nas, hem kendi kişisel gelişiminde gerekse çalıştığı Döküm Sektöründe ilerlemenin vede verimliliği sağlamanın da yolunun uygulanacak doğru metotlardan geçtiğine inanmaktadır. Evli iki çocuk sahip olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Ertan ERSOY

S.P.A.C. DANIŞMANLIK
Danışman - Uzman Karakuşak

 

1993 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. Aynı yıl Güral Porselen fabrikasında Üretim Planlama ve Koordinasyon Şefi olarak çalışma hayatına başladı. 1996 yılında Eczacıbaşı Vitra Kartal Fabrikasında Sistem Geliştirme Uzmanı olarak iş hayatına devam etti. Kuruluşun verimlilik geliştirme projelerinin gerçekleştirilmesi, Üretim Takip Bilgi Sistemlerinin kurulması, Teşvikli Ücret Sisteminin yönetilmesi gibi görevlerin yanında kuruluşun EFQM mükemmmellik sürecinde aktif olarak yer almıştır.

Sırasıyla 2001 yılında Karakuşak ve 2002 yılında da Uzman Karakuşak oldu. Kuruluş içinde 6 Sigma sistematiğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için eğitimler vermiş ve danışmanlık hizmetini yürütmüştür.

Kişisel olarak yürüttüğü "hava firenin düşürülmesi" projesi Eczacıbaşı bünyesinde verilen yaratıcılık ,yenilikçilik takım çalışması ödülüne layık görülmüştür.

2006 yılında SPAC Danışmanlık bünyesine katıldı.

Boyteks Tekstil, Darsa Tekstil, Flokser Tekstil, Gelal Çorap, Marshall Boya, Merkez Çelik, Boyçelik, Çanakkale Seramik, Levis, gibi birçok firmaya Yalın Altı Sigma konusunda eğitim ve danışmanlık desteği sağlayarak firmaların verimlilik gelişimlerine katkıda bulunmuştur.

Prof. Dr. Gülser KÖKSAL

ODTÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
Öğretim Üyesi

 

Endüstri Mühendisliği dalında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden lisans (1985), yüksek lisans (1987) ve North Carolina State Üniversitesi’nden (NCSU) doktora (1993) derecelerini almıştır. İş deneyimi ODTÜ, NCSU, University of Illinois ve S.P.A.C. Altı Sigma danışmanlık firmasında eğitim, araştırma ve danışmanlık poziyonlarını içerir. 1993’ten beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesidir. Toplam kalite yönetimi, kalite planlama ve kontrol, kalite fonksiyon göçerimi, robust tasarım, deney tasarımı ve analizi, uygulamalı istatistik, müşteri ilişkileri yönetimi, veri madenciliği, tasarımda altı sigma ve sistem tasarımı konularında ders ve eğitim seminerleri vermekte, araştırma projeleri yürütmektedir. Bu konuların tekstil, sağlık, eğitim, kamu idaresi, imalat, yazılım geliştirme, telekomünikasyon gibi çok çeşitli alanlarda uygulamaları üzerinde çalışmış ve yayın yapmıştır. KalDer, Yöneylem Araştırması Derneği ve Informs üyesidir.

Hakan ÜNLÜ

HAYES LEMMERZ İNCİ JANT SAN. A.Ş. - ALÜMİNYUM İŞLETMESİ
Genel Müdür

 

20 yıllık operasyon (satış, kalite, sürekli geliştime, stratejik planlama ve şirket yönetimi) odaklı kariyerinde otomotiv, otomotiv yansanayi ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren çok uluslu ve ulusal şirketlerde çalıştı. Kariyerinin son 12 yılında Hayes Lemmerz Türkiye Operasyonlarında Kalite Müdürü, 3 şirkette yürütülen “Operational Excellence” faaliyetlerinin yöneticiliğini ve yurtdışı ile bağlantısını yönetti. 2006 yılında yeni açılan fabrikanın başlangıç aşamasından itibaren öncelikle Genel Müdür Yardımcılığı, 2007 yılından itibaren Genel Müdürlük görevini üstlendi.

2012 yılında yönettiği alüminyum işletmesi, bağlı bulunduğu Maxion jant grubu tesisleri içerindeki en büyük işletme ünvanını alarak, 4 milyon yıllık jant kapasitesine ulaşacak.

Önceki iş deneyimleri MAN Yan Sanayi Geliştirme Yöneticisi, Eldor Kalite Müdürü, CMS Kalite Şefi, Refarm A.Ş. Teknik Satış Müdürü, Iveco Deniz motorları Satış Yöneticisi görevlerini üstlendi.

Takım oyununa inanan bir lider olarak duruma göre koçluk, danışmanlık yada mentörlük yaparak ekibi ile birlikte önemli başarılar elde etti. Analitik ve veri odaklı yaklaşımı, insan ilişkilerindeki becerisi, hırsı, sonuç odaklı tavrı ve yaratıcı çözümleri ile ekibine rol model oluşturdu.

Üç Şirketin kısa ve uzun vadeli Stratejik planlamasının yapılmasında yönlendirici oldu. Şirketlerin güçlü ve zayıf yönlerinin analizini yaparak, iyileştirme projelerinin belirlenmesinde ana sorumluluğu aldı. Türkiye’de ve Yurtdışında Lean Production System, 6 sigma, Value Stream Mapping, Production Preperation Process, Leading Effective Team, Manage By Fact, Performance Management System konularında eğitimler aldı ve eğitimler verdi. Yetkinliği ve analitik çözümleme yeteneği arttırılmış 70 çalışanımız (1 uzman karakuşak, 6 karakuşak, 63 yeşilkuşak) bu süreçte sertifikalandırıldı.

Kalite sistem altyapısı ve otomotive yönelik tüm sertifikasyon çalışmaları, ISO/TS 16949, ISO 14001, Q1 ödül süreçlerini başarıyla yönetti

1970 yılında Akhisar’da doğdu. 1988 yılında Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdi Aynı yıl İTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. 1993 yılında mezun oldu 2009 yılında KMI "executive MBA işletme yönetimi" programını tamamladı.

İngilizce ve Almanca bilen, Sn. Hakan ÜNLÜ’nün hobileri arasında tenis, satranç ve futbol oynamak, seyretmek yer alır.

 

Ömer Faruk İLTER

ASELSAN A.Ş.
Kalite Yönetim Direktörü

 

1982 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirmiş ve yüksek lisansını da aynı bölümde 1986 yılında tamamlamıştır.

1982 yılnda Test Tamir Kalibrasyon biriminde çalışmaya başladığı Aselsan'dan 1986-1988 yılları arasında yurt dışında çalışmak üzere ayrılmıştır. 1989 yılında tekrar döndüğü Aselsan'da kalite bölümünün çeşitli kademelerinde görev yapmıştır. 2005 yılından beri Aselsan MGEO grubu Kalite Yönetim Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

Remzi ACAR

BOSCH TERMOTEKNİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Kalite Müdürü

 

1965 yılında İzmir’de doğan Remzi ACAR, lise öğrenimini yine İzmir’de tamamlamıştır. 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı yıl İnci Holding Jantaş A.Ş. fabrikasında Kalite Güvence ve Mühendislik Hizmetleri Bölümü’nde çalışmaya başlamıştır. Askerlik görevini tamamlaması sonrası 1991 yılında Robert BOSCH GmbH – Isıtma İş Kolu’na ait BOSCH Termoteknik San. Tic. A.Ş. Manisa Fabrikası kurulum çalışmaları için Stuttgart / Almanya‘da üretim ve kalite konularında eğitim almıştır. 2000 yılına kadar, Manisa’daki fabrikada özellikle Giriş Kalite Güvence Bölümü’nde yan sanayi kalite geliştirme programları, yerlileştirme çalışmaları, malzeme ve bileşenler için test laboratuarların kurulması konusunda liderlik yapmıştır.

2002-2003 yıllarında Stuttgart Almanya’da grubunun kalite yönetimi ve metotları direktörlüğünde uzman olarak çalışmıştır. 2003 yılından itibaren Manisa fabrikasına geri dönerek kalite güvence yönetim sistemleri ve metotları bölüm yöneticisi olarak görev almıştır. BOSCH Üretim Sistemleri (BPS) ve EFQM gibi birçok çalışmalarda kalite konularında proje liderliği yapışmıştır. 2011 yılından itibaren 6 Sigma çalışmalarını başlatarak, BPS gibi diğer uygulamalara bütünleşiklik kazandırmıştır. Manisa fabrikası, 2011 yılında 500.000 adet üretimiyle rekor kırmış ve grup içinde 6 Sigma uygulamalarına başlayan ilk fabrika olmuştur.

İngilizce ve Almanca bilen, Remzi ACAR evli ve İzmir tutkunudur. Hobileri arasında enduro tipi motor sürücülüğü ön plana çıkar.

Tümer ARITÜRK

S.P.A.C. DANIŞMANLIK
Danışman - Uzman Karakuşak

 

1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Aynı yıl Arçelik A.Ş. Bulaşık Makinesi İşletmesi’nde üretim mühendisi olarak işe başladı. 2000 yılında sırasıyla Altı Sigma Karakuşak ve Uzman Karakuşak sertifikaları aldı. 1999 yılı sonunda başarılı uygulamaları nedeniyle Arçelik A.Ş. 1999 yılı Genel Müdür özel ödülüne layık görüldü. Türkiye’de yetişen ilk Uzman Karakuşaklardandır. 1999-2001 yılları arasında kuruluş içinde Altı Sigma danışmanlığı, eğitmenliği görevleriyle beraber Altı Sigma projelerinde de liderlik yaptı. 2001 yılı sonunda bağımsız danışman olarak S.P.A.C. Danışmanlık bünyesine katıldı. SPAC Danışmanlığa ait üm eğitim notlarının hazırlanmasında birebir görev almıştır. Ayrıca 2001 yılı sonundan bugüne kadar bir çok firmaya Yalın Altı Sigma eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermiş ve bugüne kadar sayısız Karakuşak ve Yeşilkuşak yetiştirmiştir. Yalın Altı Sigma konusunda dünyaca ünlü kuruluşlar olan George Group Consulting, Valeocon Consulting, Infinitas Consulting, Air Academy Association ve Coca Cola Company’nin onaylı danışmanlarındandır. Şu anda ISSSP, ASQ ve Six Sigma Forum gibi uluslararası Altı Sigma Organizasyonları’nın üyesidir.

Yalın Altı Sigma konusunda çeşitli seminerler vermiş olup, çeşitli dergilerde de makaleleri yayınlanmıştır. Son olarak Altı Sigma Nedir? Ve Altı Sigma Vizyonu kitaplarının üç yazarından birisidir. ARITÜRK Coca Cola Kazakistan, Ürdün, Türkiye, AkzoNobel Polanya, Schneider Elektrik, Aksa Akrilik, Hugo BOSS, Orhan Holding... gibi onlarca firmaya Yalın Altı Sigma konusunda yıllarca danışmanlık desteği sağlamış, büyük deneyimlere sahip bir Yalın Altı Sigma Danışmanıdır.